Aktuality

 

           
  
  
  
 
 
 
 
 

 
 
  

 

Svatý Valentin

valentin.jpg (8 kB)     Zima je v plném proudu, už není pochyb o zimním náledí, virózách a jiných nekalostech, které nám přináší. Sníh a ostrý studený vzduch, který voní z každého kdo se vrátí promrznutý z procházky v zimním období. Vánoce jsme oslavili a nový rok již v kalendáři pomaloučku otáčí listy, tak jak čas ubíhá den za dnem. Já bych se v kalendáři přenesla až do doby někam v polovině února. To už mnoho listů neotočíme a budeme číst jméno Valentin.
     Půjdeme ještě kousek nebo raději velký kus cesty zpět. Někam až do 3. století, kdy z historických pramenů víme že vládl duševně nemocný císař Claudius II. Císař se zúčastňoval mnoha bitev. Potřeboval stále více bojechtivých mužů. Klaudius se domníval, že je snáze získá, když nebudou muset odcházet a opouštět své milé. Římští muži jen neradi vstupovali do vojska. a proto se rozhodl zakázat všechna zasnoubení i svatby v celém Římě. Láska si ale nedala poručit. V ulicích Říma bylo stále dost zamilovaných, kteří toužili být spolu oddáni. Svatý Valentin z Teriny byl biskupem, který zemřel mučednickou smrtí údajně z důvodů, že obdarovával mladé páry kyticemi a římským mužům radil zůstat raději doma u své ženy, než táhnout do války. Jiná z legend říká, že byl popraven proto, že i přes císařský zákaz tajně oddával milenecké dvojice. Císař který sňatky zakázal ho nechal uvěznit a pak popravit. Legenda říká že po celou dobu jeho pobytu ve vězení za ním chodili mladí lidé a snažili se ukázat házením květů a psanými vzkazy do okna jeho cely, že jako on i oni věří v lásku. Byla mezi nimi dcera správce vězení, do které se Valentin zamiloval a v den jeho popravy prý napsal dopis. Končil slovy: "s láskou Tvůj Valentin". Tato větička vešla do dějin a přežila staletí. To je text mnoha Valentinek, které si v dnešní přetechnizované době píšeme formou SMS, mailem a dodnes si jimi lidé dokazují svou lásku. Posílají si je a dávají mezi sebou mladí i starší. Jméno Valentin tak často skrývá tajného ctitele či ctitelku. Po obdržení marně bloudí adresát myslí, od koho těch několik přání vlastně dostal.
     Ještě bych se vrátila zpět do roku kdy Valentin žil. Psal se rok 296 a končilo třetí století a začínalo čtvrté. Tolik listů v kalendáři si ani nedovedeme představit. Víte, že ostatky tohoto světce jsou uloženy na pražském Vyšehradě? Do Čech je měl přivézt sám český král Karel IV. Barokní relikviář s ostatky sv. Valentina a další tři monstrancové relikviáře se přitom našly až loni ve starém depozitáři vyšehradské Kolegiální kapituly sv. Petra a Pavla. Cituji historické prameny: Jak uvedl ředitel Vyšehradské kapituly Jan Kotous, pocházejí pravděpodobně z původní barokní výzdoby kostela a byly odstraněny při rekonstrukci chrámu v letech 1885 až 1903. "Při restaurování, které provedla restaurátorka Jitka Jirkovská, byly tyto relikviáře identifikovány a právě na tom ostatku sv. Valentina, na té lopatce, při čištění byla nalezena stará tzv. autentika, to jest, že tam bylo na takovém malinkém proužku, který je na té kostičce nalepen, tak je tam napsáno právě Sv. Valentin." U ostatků byl nalezen i kus pečeti. Ostatek sv. Valentina, což je malá část jeho lopatky, je nyní v chrámu vystavena, ale jen jediný den, právě na svátek zamilovaných. Konec citace.
     Svatý Valentin z Teriny zemřel mučednickou smrtí ve jménu lásky. Láska tu zůstala, tu nám tady zanechal, svým životem, pokud tomu chceme věřit. Ještě jednu pověra: "Ta stará víra kolem Valentiova svátku říká, že když si svobodná dívka vezme za manžela chlapce, kterého 14. února spatří jako prvního, tak že to manželství bude velmi šťastné."
     Ostatek sv. Valentina byl do českých zemí přivezen pravděpodobně z Itálie. Na jedné z hlavních římských ulic, jmenuje se Via Flaminia, byla postavena ve 4. století bazilika, kde ostatky sv. Valentina byly uloženy. Tak veliký ostatek je zřejmě asi jediný kromě Itálie, protože jiné ostatky sv. Valentina, které se dostaly mimo Itálii, jsou většinou ostatky, které se používají do oltářních kamenů, jsou ale malilinké, mikroskopické částečky, ale takto velký ostatek, je asi jediný mimo Itálii.
     Slavení Valentina nebylo v Česku příliš rozšířené. Tento zvyk se u nás začal slavit až v posledním desetiletí a za svůj ho nejvíce přijala mládež. Nemusel se mezi české svátky vkrást další "export", aby si lidé vůbec uvědomili, že si mají říkat slůvka "mám tě rád"? Po pravdě řečeno nevím zda by byl tomu nakloněn Svatý Valentin, kdyby se dožil oslav, které se konají na počest jeho činu. Trest byl vykonán 14. února roku 296. Přeji Vám mnoho příležitostí v roce 2005 a nejen v něm, mít komu říct, mám tě rád.

Návrat na nejnovější stránku zajímavostí                   

 

 

Zpět na začátek stránky.